MYSZY RASOWE


HOME
PODSTAWY
GENY
RASY
ODMIANY
STANDARD
WADY
ŹRÓDŁA
STANDARD MYSZY RASOWYCH - POLISH MOUSE CLUB

Wygląd ogólny:
Mysz powinna być harmonijnie zbudowana; duża, silna, ale nie ociężała i limfatyczna. Ciało szczupłe i długie. Waga od 40g do 80g.
Zachowany dymorfizm płciowy; samice mogą być mniejsze, samce posiadają wyraziste, szerokie policzki.
Głowa:
Proporcjonalna do reszty ciała, w kształcie trójkąta (harmonijnie zwęża się w kierunku nosa), umiarkowanie długa, łagodnie zakończona Oczy duże, wyraziste, szeroko rozstawione z zachowaniem proporcji.

Uszy:
Duże, wydatne; o gładkiej strukturze; bez zmarszczek. Uszy powinny być jak najniżej osadzone. Nie powinny być nadmiernie zagięte do tyłu.

Ogon:
Prosty, dobrze osadzony. Równomiernie zwęża się ku końcowi, ostro zakończony. Długość ogona równa się długości ciała. Ogon powinien być pozbawiony zgrubień, załomków, wyraźnie wyczuwalnych kręgów, odstającej łuski.

Włos:
Short Hair - włos krótki, gęsty; ściśle przylegający do ciała, rosnący poziomo od głowy w kierunku tyłu.
Satin - włos z wyraźnym satynowym połyskiem, pusty w środku.
Astrex - włos kędzierzawy, możliwie jak najbardziej i równomiernie skręcony na całym ciele.
Long Hair - włos gęsty, długi; możliwie jak najdłuższy, szczególnie w tylniej części ciała.
Charakter:
Mysz powinna być odważna, ciekawska; pewna siebie.

Kolor:
I - Self
- Black Eyed White: Kolor powinien być możliwie najjaśniejszy, czysty. Oczy czarne.
- White pink eyed: Kolor powinien być możliwie najjaśniejszy, czysty. Oczy czerwone.
- Black: Kolor powinien być możliwie najciemniejszy, głęboki, z połyskiem; oczy czarne.
- Dove: Kolor powinien być miękki, szaro-gołębi; średnio intensywny; oczy czerwone.
- Blue: Kolor powinien być ciemnopopielaty; oczy czarne.
- Silver: Kolor powinien być w bardzo jasnym odcieniu, zbliżonym do srebrnej monety; oczy czerwone.
- Chocolate: Kolor powinien być głęboki, ciemno czekoladowy; oczy czarne.
- Champagne: Kolor powinien być taki jak szampańskiego jedwabiu z różowym odcieniem, średnio intensywny ; oczy czerwone.
- Red: Kolor powinien być ciemnoczerwony, głęboki, bogaty; oczy czarne.
- Fawn: Kolor powinien być głęboki, bogaty, taki jak najciemniejszy tan; oczy czerwone.
- Lilac: Kolor powinien być liliowy z odcieniem różu; oczy czarne.
- Bone: Kolor powinien być kremowy, bardzo jasny; oczy czarne lub czerwone.
- Beige: Kolor powinien być szarawo-brązowy, bardzo jasny beż; oczy czarne.
- Cream: Kolor powinien być żółty, pastelowy; oczy czarne lub czerwone.
- Yellow: Kolor powinien być żółty, głeboki i bogaty; średnio intensywny; oczy czarne.

II - Tan & Fox:
- Kolor tanu powinien być bogaty, jak najciemniejszy pomarańczowy w złotym odcieniu. Kolor góry taki jak w standardzie innych odmian. Powinna być wyraźna linia oddzielająca tan od koloru góry. Dopuszczalna jest stopa w kolorze tan lub w kolorze góry; oczy czarne lub czerwone.
- Kolor fox powinien być biały. Kolor góry taki jak u self.. Powinna być wyraźna linia oddzielająca fox od koloru góry. Stopa w kolorze góry z białymi włosami; oczy czarne.

III - Ticked:
- Agouti: Kolor powinien być bogaty, ciemno brązowy w złotym odcieniu; ticked czarny. Brzuch i stopa w kolorze ciała, włosy przy ciele czarne; oczy czarne.
- Blue agouti: Kolor powinien być bogaty, żółto-brązowy; ticked ciemny granat. Brzuch i stopa w kolorze ciała; oczy czarne.
- Lilac agouti: Kolor powinien być kremowo-brązowy; ticked liliowy. Brzuch i stopa w kolorze ciała; oczy czarne.
- Argente: Kolor powinien być delikatnym połączeniem fawn z silver, sprawiać wrażenie jedwabistego. Brzuch w kolorze złoty fawn, stopa w kolorze ciała, włosy przy ciele ciemno-niebieskie; oczy czerwone.
- Argente creame: Kolor powinien być delikatnym połączeniem kremowego z silver,. Brzuch biały, stopa w kolorze ciała, włosy przy ciele jasno-niebieskie; oczy czerwone.
- Cinnamon: Kolor powinien być bogaty, taki jak najciemniejszy tan, w rudym odcieniu; ticked brązowy. Brzuch i stopa w kolorze ciała, włosy przy ciele szare; oczy czarne.
- Chinchilla: Kolor powinien być szynszylowy w odcieniu perłowym; włosy przy ciele ciemno-niebieskie, końcówki włosa czarne. Brzuch w kolorze ciała, stopa w wew. biała, reszta w kolorze góry; oczy czarne.
- Silver agouti: Kolor powinien być srebrno-szary; ticked czarny. Brzuch i stopa w kolorze ciała, włosy przy ciele ciemno-niebieskie; oczy czarne.

IV - Shaded:
- Himalayan: Kolor ciała powinien być biały, możliwie jak najczystszy. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia jak najciemniejsze. Oczy czerwone.
- Siamese seal point: Kolor ciała powinien być od bardzo jasnego do średniego beżowego. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia jak najciemniejsze. Oczy czerwone.
- Siamese seal point fox: Kolor ciała powinien być od bardzo jasnego do średniego beżowego. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia jak najciemniejsze. Oczy czerwone. Fox - biały brzuch, wyraźnie oddzielony od ciała, stopy koloru znaczeń.
- Siamese blue point: Kolor ciała powinien być jasny srebrno-niebieski. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia jak najciemniejsze. Oczy czerwone.
- Siamese blue point fox: Kolor ciała powinien być jasny srebrno-niebieski. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia jak najciemniejsze. Oczy czerwone. Fox - biały brzuch, wyraźnie oddzielony od ciała, stopy koloru znaczeń.
- Colourpoint beige: Kolor ciała powinien być jasnego do średniego beżowego. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia jak najciemniejsze. Oczy czarne.
- Colourpoint beige fox: Kolor ciała powinien być jasnego do średniego beżowego. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia jak najciemniejsze. Oczy czarne. Fox - biały brzuch, wyraźnie oddzielony od ciała, stopy koloru znaczeń.
- Reverse siamese: Kolor ciała powinien być ciemny beżowy, intensywny. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia w kolorze białym. Oczy czarne.
- Reverse siamese fox: Kolor ciała powinien być ciemny beżowy, intensywny. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia w kolorze białym. Oczy czarne. Fox - biały brzuch, wyraźnie oddzielony od ciała, stopy koloru znaczeń.
- Burmese: Kolor ciała powinien być czekoladowy. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy, obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia ciemno czekoladowe, prawie czarne. Oczy czarne.
- Blue burmese: Kolor ciała powinien być niebieski, średnio intensywny. Znaczenia harmonijnie przechodzą w kolor ciała. Znaczenia na nosie rozprzestrzeniają się w kierunku oczu, na stopach - od palców po staw skokowy; obejmują całe uszy i ogon, łącznie z korzeniem ogona. Znaczenia niebieskie, jak najciemniejsze. Oczy czarne.
- Sable: Kolor góry powinien być ciemnobrązowy, prawie czarny od nosa do korzenia ogona. Kolor brzucha powinien być w kolorze złotego tanu, przechodzić harmonijnie w kolor góry. Oczy czarne.
- Chocolate sable: Kolor góry powinien być czekoladowy w złotym odcieniu nosa do korzenia ogona; kolor brzucha powinien być w kolorze złotego tanu, przechodzić harmonijnie w kolor góry. Oczy czarne.
- Blue sable: Kolor góry powinien być niebieski, możliwie najciemniejszy od nosa do korzenia ogona. Kolor brzucha powinien być w kolorze złotego tanu, przechodzić harmonijnie w kolor góry. Oczy czarne.
- Lilac sable: Kolor góry powinien być liliowy, możliwie najciemniejszy od nosa do korzenia ogona. Kolor brzucha powinien być w kolorze złotego tanu, przechodzić harmonijnie w kolor góry. Oczy czarne.
- Marten sable Kolor góry powinien być ciemny, bogaty sepia od nosa do korzenia ogona z jaśniejszym cieniowaniem od dołu pyszczka po boki, przechodzącym harmonijnie w kolor góry. Brzuch biały; biały ticked na tylniej części ciała i bokach. Oczy czarne.

V - Marked:
- Banded: Kolor ciała i oczu powinien być tak jak u innych odmian w standardzie. Biały, równy pasek szerokości 2 cm powinien znajdować się w trzeciej ćwiartce długości ciała od nosa do ogona i łączyć się na brzuchu. Stopy białe.
-Brindle: Kolor pasków ciemny na jaśniejszym tle lub odwrotnie. Paski powinny być cienkie, liczne, równomiernie rozprowadzone na całym ciele, również na głowie i brzuchu; oczy tak jak u innych innych odmian w standardzie.
- Broken: Kolor oczu, łat powinien być tak jak u innych odmian w standardzie. Ciało w białym kolorze. Łaty rozważnie i równomiernie rozłożone. Wymagana jest łata na nosie lub z boku nosa, obejmująca wąsy. Powinna być łata na jednym uchu.
- Capped: Kolor oczu, łat powinien być tak jak u innych odmian w standardzie, łaty powinny być rozmieszczone na uszach, po bokach głowy. Reszta ciała, podbródek i strzałka na głowie rozdzielająca łaty w kolorze białym.
- Dutch: Kolor oczu, łat powinien być tak jak u innych odmian w standardzie. Dwie łaty powinny być równomiernie rozmieszczone na po bokach głowy, obejmując uszy, oczy z pominięciem wąsów, nosa i podbródka. Na głowie strzałka oddzielająca łaty. Trzecia łata powinna obejmować część od połowy ciała do połowy ogona. Reszta ciała biała, stopy tylnie do połowy kolorze białym.
- Even: Kolor oczu, łat powinien być tak jak u odmian w standardzie. Ciało w białym kolorze, łaty rozważnie i równomiernie rozłożone. Wymagana jest łata na nosie lub z boku nosa, obejmująca wąsy, na uszach i przy korzeniu ogona.
- Rumpwhite: Kolor ciała i oczu powinien być tak jak u odmian w standardzie. Biały, równy biały pasek okrążający tułów powinien znajdować się w tylnej cześci ciała, obejmuje cały ogon i tylnie stopy.
- Variegated Kolor oczu, łat powinien być tak jak u odmian w standardzie. Ciało w białym kolorze. Łaty rozważnie i równomiernie rozłożone mają sprawiać wrażenie "rozpryskanych".
- Tricolor: Kolor łat i oczu powinien być tak jak u odmian w standardzie. Łaty w trzech przeciwstawnych kolorach powinny być równomiernie rozłożone na plecach, bokach, brzuchu, głowie.

VI - Silvered
- Silver Brown: Kolor powinien być bogaty, ciemno brązowy w złotym odcieniu. Silvering rozłożony równomiernie. Brzuch i stopy w kolorze ciała, włosy przy ciele srebrzysto-szare. Oczy czarne.
- Silver Fawn Kolor powinien być bogaty, ciemny pomarańczowy. Silvering rozłożony równomiernie. Brzuch i stopy w kolorze ciała, włosy przy ciele srebrzysto-szare. Oczy czerwone.
- Silver Grey Kolor powinien być czarny, możliwie najciemniejszy. Silvering rozłożony równomiernie. Brzuch i stopy w kolorze ciała, włosy przy ciele srebrzysto-szare. Oczy czarne.
- Pearl: Kolor powinien być srebrny, w jasnym odcieniu; włosy przy ciele białe. Brzuch i stopy w kolorze ciała, końcówki włosów w kolorze ciemno-szarym lub czarnym. Oczy czarne.
Copyright by Mysza